СЪОБЩЕНИЕ
ЗА ПРОВЕДЕНО ПОСЛЕДНО ОБУЧЕНИЕ
по дейност „Засилване ефекта от работата на терен и създаване на капацитет в медиаторите - интервенции за работа на терен и надграждащи обучения за екипите“
Обучителен пакет 5: Майчино и детско здраве
Обучители: Диляна Дилкова-Пиперкова, Иванка Абаджиева-Иванова и Цвета Петкова
експерти от Национална мрежа на здравните медиатори
попроект:
BGLD-2.003-0010 „Заедно днес, заедно утре – местните общности в подкрепа на подобрено oбразование и грижи в ранна детска възраст“ по програма „Местно развитие, намаляване на бедността и подобрено включване на уязвимите групи“, финансирана от Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство 2014-2021г.
Договор за БФП: №BGLD-2.003-0010-C01 от 18.04.2022г
В периода 27-28.09.2023г. се проведе последното обучение на тема „Обучителен пакет 5: „Работа с информационни материали““ по дейността „Засилване ефекта от работата на терен и създаване на капацитет в медиаторите - интервенции за работа на терен и надграждащи обучения за екипите“ по проект: BGLD-2.003-0010 „Заедно днес, заедно утре – местните общности в подкрепа на подобрено образование и грижи в ранна детска възраст“ по програма „Местно развитие, намаляване на бедността и подобрено включване на уязвимите групи“, финансирана от Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство 2014-2021г.
Обучители в обучителния пакет бяха г-жа Цвета Петкова,г-жа Диляна Дилкова-Пиперкова и г-жа Иванка Абаджиева-Иванова, експерти от Национална мрежа на здравните медиатори. Участие взеха екипа по проекта, здравните медиатори от община Малко Търново и от община Бургас, както и образователните медиатори от двете общини.
Основните цели на обучението бяха подобряване на майчиното и детското здраве.
Темите, по които се проведе обучението, бяха:
По време на обучението се повишиха знанията и уменията на участниците и се създадоха местни и устойчиви екипи, както и добра координация между социалните, образователните и здравните специалисти.
Преминатите обучения бяха насочени към усъвършенстване уменията на Здравните медиатори за консултации и работа с бременни жени, както и с жени с малки деца от 0 до 6 години от уязвимите общности. Обучения са пряко свързани с отговорностите и дейностите, в които здравните медиатори по проекта са ангажирани пряко; освен теоретичните познания се дадоха и практически съвети на здравните медиатори как да организират работата си с целевата група.
Създаде се система за събиране на казуси, свързани с достъп до услуги чрез насочване, придружаване, наблюдение и др. Целта е да се достигне до най-уязвимите семейства с деца от 0 до 6 години и да се подпомогнат да бъдат включени да получат достъп до нужните услуги в сферите на образование, здравеопазване, социални услуги, като ще се формират междуинституционални екипи за решаване на казусите.
Вижте още: