Резултати

Резултати

Резултати

ИЗВЪРШЕНИ ДЕЙНОСТИ ПО ПРОЕКТА И ПОЛУЧЕНИ РЕЗУЛТАТИ –

  • ДЕЙНОСТ „КАРТОГРАФИРАНЕ НА УЯЗВИМИТЕ СЕМЕЙСТВА С ДЕЦА  ОТ 0 ДО 6Г.“

Дейността „Картографиране на уязвимите семейства с деца  от 0 до 6г.“  стартира с екипна срещна на експертите от община Малко Търново, община Бургас и експертите от Национална мрежа на здравните медиатори, в която бяха установени ролите на екипа и локациите за провеждане на картографирането. Дейността стартира практическата си работа с  провеждането на анкетиране на целевата група. Анкетните въпросници бяха изготвени от експертите на НМЗМ, с цел изясняване на ситуацията относно здравния, образователния и др. статус на ромските семейства с деца от 0 до 6 г., рискови фактори и превенцията им, ще се направи картографиране и ще събере база данни за: уязвимите семейства в квартала с деца от 0 до 6 г.; наличие на рискови семейства с повече деца, които живеят в лоши условия; наличие на рискове за децата и семействата; картографиране на деца със сериозни социално значими заболявания и др., които са диагностицирани, но не провеждат лечение; наличие или липса на здравни осигуровки на семействата, достъп до личен лекар, имунизационен статус; доход и заетост и др.

 Анкетирането бе проведено от здравните медиатори и подпомогнати от експертите на НМЗМ на територията на община Малко Търново – гр.Малко Търново и с.Звездец, както и в община Бургас – гр. Бургас, ж.к. Меден рудник и кв. Горно Езерово.

 Анкетираните домакинства в община Малко Търново са общо 92 с общо 368 члена: в гр. Малко Търново – 52 домакинства с 213 члена, в с. Звездец – 40 домакинства с 155 члена. В гр. Бургас са общо 293 домакинства с общо 1399 члена: в ж.к. Меден рудник – 60 домакинства с 317 члена, а в кв. Горно Езерово – 233 домакинства с 1082 члена.

Дейността приключи с обработване на получената информация от анкетирането от експерт статистик и изготвяне на Анализ на нуждите от страна на експерт Цвета Петкова – НМЗМ.

Резултати:

  1. Проведено обучение на здравните медиатори и представители на община Малко Търново и община Бургас;
  2. Изготвени въпросници за целевата група;
  3. Проведени пробни анкетирания на целевата група;
  4. Извършено анкетиране на целевата група по установените локации - в общ. Малко Търново - гр. Малко Търново и с. Звездец, в общ. Бургас - кв. Меден Рудник, кв. Горно Езерово;
  5. Изготвен анализ на нуждите от експерт Цвета Петкова, НМЗМ;
  6. Предадени общо 92 бр. въпросници за анкетиране от община Малко Търново;
  7. Предадени общо 293бр. въпросници за анкетиране от община Бургас;
  8. Изготвени 2/два/ бр. Доклади анализи за резултатите от картографирането на семейства/домакинства с дете/деца от 0г. до 6г. – по 1 бр. за двете общини.

 

 

 

 

  • ДЕЙНОСТ „СЪЗДАВАНЕ НА ГРУПИ ЗА САМОПОМОЩ И ПАТРОНАЖ В ОБЩНОСТТА“

Дейността стартира с теренна работа на Здравните медиатори и сформирането на групите по самопомощ. Създаването на групите бе от здравните медиатори и в двете общини  и експертите от НМЗМ. Групите се срещаха периодично, като темите, засегнати по време на групите по самопомощ, бяха в областта на майчиното и детско здраве, и в изключителна полза на участващите, тъй като всички споделяха общи интереси и проблеми. Предоставяше се взаимна емоционална и друга подкрепа в създадените групи и се участваше доброволно и активно в живота на групата, като се отдаде голямо значение на информираността и знанието. Работата по създаване и стабилизиране на групата се извърши от опитни експерти в работа с уязвими общности - партньорите по проекта - Национална мрежа на здравните медиатори.

Дейността на групите се оцени от експертите на НМЗМ. В рамките на дейността се изпълни и извършването на патронаж в общността от здравните медиатори и експерти от НМЗМ. Чрез патронажа се обхванаха наистина изолираните семейства. Проведоха се и кампании, отнасящи се за майчино и детско здраве. Експертите и здравните медиатори се сблъскаха с разрешаването и на казуси, касаещи целевата група и нуждата им от помощ и съдействие за разрешаването на проблемите, с които са се сблъсквали. Създаде се и регистър на случаите, идентифицирани по време на извършването на патронажа и групите по самопомощ. 

Резултати:

  1. Сформирани групи по самопомощ в община Малко Търново и община Бургас;
  2. Разпределeни роли при провеждане на патронаж и групите по самопомощ в общността;
  3. Координиране на работата на здравните медиатори и теренни сътрудници и подготовка на материали за провежданите срещи;
  4. Събрани данни от работата на здравните медиатори по казуси, по които работят и индентифицират по време на патронажа;
  5. Проследени казуси и оказано консултиране на здравните медатори от експерти НМЗМ;
  6. Предоставена емоционална и друга подкрепа;
  7.  Разработена форма за отчитане на дейността на здравните медиатори и теренни сътрудници;
  8. Проведени онлайн срещи между експертите от НМЗМ и здравните медиатори за консултиране;
  9. Създаден регистър на случаите, иденфицирани по време на извършване на патронажа и групите по самопомощ;
  10. Предприети действия от страна на екипа за решаване на казусите, на база предходен опит на екипите по проекта;

 

 

  • ДЕЙНОСТ „ЗАСИЛВАНЕ ЕФЕКТА ОТ РАБОТАТА НА ТЕРЕН И СЪЗДАВАНЕ НА КАПАЦИТЕТ В МЕДИАТОРИТЕ - ИНТЕРВЕНЦИИ ЗА РАБОТА НА ТЕРЕН И НАДГРАЖДАЩИ ОБУЧЕНИЯ ЗА ЕКИПИТЕ“

В периода на изпълнение на дейността се извършиха редица обучителни пакети и теренни проучвания от експертите на НМЗМ и здравните медиатори, и в двете общини, както следва:

-        „Обучителен пакет 1 - ранно детско развитие

-        "Обучителен пакет 2 - Майчино и детско здраве"

-        "Обучителен пакет 3 - Работа с маргинализирани общности"

-        "Обучителен пакет 4 - Как да се ориентираме в интернет при търсене на здравна информация. Фалшиви новини и митове по здравни теми"

-        "Обучителен пакет 5" - "Работа с информационни материали“

Обучители бяха експертите на НМЗМ – г-жа Цвета Петкова, г-жа Дора Петкова, г-жа Диляна Дилкова-Пиперкова, г-жа Иванка Абаджиева-Иванова. Засегнаха се важни теми като майчино и детско здраве, физическо и психическо здраве, след родилна депресия, ролята на майката и бащата в отглеждането на деца, екранно време при децата, работа с маргинализирани семейства, развиване на умения за работа в общността и др.

Преминатите обучения бяха насочени към усъвършенстване уменията на Здравните медиатори за консултации и работа с бременни жени, както и с жени с малки деца от 0 до 6 години от уязвимите общности. Обучения са пряко свързани с отговорностите и дейностите, в които здравните медиатори по проекта са ангажирани пряко; освен теоретичните познания се дадоха и практически съвети на здравните медиатори как да организират работата си с целевата група.

 Създаде се система за събиране на казуси, свързани с достъп до услуги чрез насочване, придружаване, наблюдение и др. Целта бе да  се достигне до най-уязвимите семейства с деца от 0 до 6 години и да се подпомогнат да бъдат включени да получат достъп до нужните услуги в сферите на образование, здравеопазване, социални услуги, като ще се формират междуинституционални екипи за решаване на казусите.

Към края на проекта се реализираха и предвидените акушеро-гинекологични медицински прегледи, насочени към целевата група, включващи първични прегледи, поставяне и премахване на вътре-маточни спирали в рамките на 200 /двеста/ броя – реализирани 100 /сто/ бр. в община Малко Търново – в гр. Малко Търново и с.Звездец и 100 /сто/ бр. реализирани бр. в община Бургас – в кв. Горно Езерово и кв. Победа.

Резултати:

  1. Осъществени интервенции на локациите;
  2. Сформиране на екип;
  3. Проведени безплатни консултации с АГ на здравно неосигурени жени;
  4. Проведени обучения;
  5. Привлечени местни доброволци от общностите към екипа;
  6. Установени роли в екипа;

 

  • ДЕЙНОСТ „ОБМЯНА НА ДОБРИ ПРАКТИКИ“

В периода 18.10 – 21.10.2022г. екипът от 5 човека и 15 участника на община Малко Търново, община Бургас и Национална мрежа на здравни медиатори осъществиха обмяна на добри практики между Дирекция на образованието и младежта в Рейкявик, Исландия и община Малко Търново, община Бургас и Национална мрежа на Здравни медиатори. Съвместното партньорство се осъществи чрез Финансовия механизъм на Европейско икономическото пространство за укрепване на двустранните отношения между страните-донори и страните-бенефициенти. Целта на посещението бе обмен на опит с партньора от Рейкявик, Исландия - Дирекция на образованието и младежта като техен представител бе Хьортур Агустсон, което допринесе за изграждането на трайни и градивни взаимоотношения с добавена стойност.

 С пътуването до гр. Рейкявик, Исландия се поставиха основите на бъдещо ползотворно сътрудничество и засилване на двустранните отношения между Р България и Исландия. По време на посещенията си представителите на българските общини и Национална мрежа на здравни медиатори имаха възможността да се запознаят и обменят информация и опит, както и да споделят намерения за бъдещо партньорство по проекти, анонсирани в рамките на Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство.

В периода 06-09.06.2023г. партньорите от Р Исландия в Р България по проект „Заедно днес, заедно утре – местните общности в подкрепа на подобрено oбразование и грижи в ранна детска възраст“ по Оперативна програма „Местно развитие, намаляване на бедността и подобрено включване на уязвимите групи“ осъществиха втория обмен на добри практики между Дирекция на образованието и младежта в Рейкявик, Исландия и община Малко Търново, община Бургас и Национална мрежа на Здравни медиатори.

Целта на посещението бе обмен на опит с партньора от Рейкявик, Исландия - Дирекция на образованието и младежта, като техен представител бе Хьортур Агустсон, както и представители на образователната система в Р Исландия, което допринесе за изграждането на трайни и градивни взаимоотношения с добавена стойност. По време на посещението от страната-донор /Р Исландия – гр.Рейкявик - Дирекция на образованието и младежта/ в страната-бенефициент /Р България – община Малко Търново/ бяха посетени детска градина „Делфин“, детска градина „Пинокио“ в гр.  Бургас, детска градина „Юрий Гагарин“  в гр. Малко Търново и детска градина „Ален  Мак“ в с. Звездец.

Извършиха и посещение и в новосъздадения стационарен хъб в гр. Бургас, кв. Победа, като бяха запознати с дейностите, които се извършват и създадената подходяща среда за прилагането на устойчиви и комплексни подходи за повишаването на качеството на живот на застрашените от отпадане групи.

През втория ден от посещението си бе проведена междинна Пресконференция в Заседателната зала на община Бургас по проекта. На междинната пресконференция  взеха участие служители на общинска администрация, представители на заинтересованите страни  и местната общественост, както и партньорите по проекта от Р Исландия.

Посещението на екипа и участниците в детските градини в община Малко Търново и община Бургас, бе една възможност да се наблюдава на практика по какви методи се възпитават децата в България, какви подходи и добри практики използват учителите, от първо лице да попият опит, знания, идеи, които да могат да бъдат ефективно приложими и в детските градини в Р Исландия, гр. Рейкявик.

Резултати:

  1. Организирани и проведени 2 обмена на опит - 1 в Бургас и 1 в Рейкявик;
  2. 20 участници в обмен на опит от страната бенефициент;
  3. 9 участници в обмен на опит от страната - донори;
  4. Проведени 2 бр. кратки обучения;
  5. Проведено учебно посещение в Рейкявик;
  6. Публикувани 4 бр. прессъобщения;
  7. Изготвени 1 бр. одитни доклади;
  8. Проведени онлайн срещи;

 

  • ДЕЙНОСТ „Създаване на стационарен хъб гр.Бургас за предоставяне на комплекс от услуги за образование и грижи в ранна детска възраст“

Дейността стартира с назначаването на образователен медиатор и учител в стационарния хъб в гр. Бургас, кв. Победа.  Изпълнена бе основната цел на проекта - да се предостави подкрепа на деца от малцинствата в ранна детска възраст и техните семейства. На над 40 семейства бе подобрен достъпа до здравна грижа, подобри се семейната среда, повиши се училищната готовност на децата за включването им в образователната система. Лицето, назначено на длъжностите учител и образователен медиатор в стационарния хъб – Донка Йорданова, бе участник във всички проведени обучителни пакети. Стационарният хъб създаде подходяща среда за прилагане на устойчиви и комплексни подходи за повишаване качеството на живот на застрашените от отпадане групи и превенция на социалното изключване и преодоляване на неговите последици.Дейностите, реализирани по време на изпълнение на проекта са:

  • привличане и мотивиране на децата и родителите им за обучение;
  • обучение на децата на български език;
  • ежедневни срещи и разговори с родителите;
  • информирането ми за напредъка на децата им;
  • подпомагане на родителите за набавяне на необходимите документи при постъпването на децата им в училище;
  • посещение на домовете;
  • придружаване на децата от училище до Стационарния хъб и от Стационарния хъб до домовете им.

 

Резултати:

  1. Създаден един брой стационарен хъб
  2. Предоставена подкрепа на деца в ранна детска възраст;
  3. Подобрен достъп до здравна грижа;
  4. Подобряване на семейната среда;
  5. Повишаване на училищната готовност на децата;
  6. Надграждане на знания по теми свързани с образованието.

 

  • ДЕЙНОСТ „ДЕЙНОСТ ПО ИНФОРМАЦИЯ И ПУБЛИЧНОСТ“

Изпълнението на дейността обхвана целия период за изпълнение на проекта и чрез изпълнението й, се постигнаха следните цели:

- повиши се информираността на населението за визията и приоритетите на проектното предложение;

- повиши се информираността на бенефициентите и потенциалните бенефициенти относно възможностите, предоставяни от Общността;

- популяризира се приноса на Исландия, Лихтенщайн и Норвегия.

 

Постигнатите резултати са:

 

  1. Изработени и доставени визуализиращи, информационни и промотиращи материали за проекта, включващи: Брошури, тефтери и химикали - 500 броя комплекта;
  2. Публикации в медиите
  3. Популяризиран е приноса на Исландия, Лихтенщайн и Норвегия;

 

 

  • ДЕЙНОСТ „СЪЗДАВАНЕ НА МОБИЛНИ ЦЕНТРОВЕ И ЗАКУПУВАНЕ НА АВТОМОБИЛИ ЗА ПРЕДОСТАВЯНЕ НА КОМПЛЕКС ОТ УСЛУГИ ЗА ОБРАЗОВАНИЕ И ГРИЖИ В РАННА ДЕТСКА ВЪЗРАСТ В ОБЩИНА МАЛКО ТЪРНОВО И В ОБЩИНА БУРГАС“

 

През месец ноември 2022г. са закупени 2 бр. микробуса, които изпълняваха ролята на мобилни центрове /хъба/ по дейност “Създаване на мобилни центрове и закупуване на автомобили за предоставяне на комплекс от услуги за образование и грижи в ранна детска възраст в Община Малко Търново и в Община Бургас”. 

Мобилните хъбове осигуряваха достъп до услуги и най-вече достъпът до основни и здравни, образователни и социални услуги и служат за инструмент за преодоляване на последиците от бедността и социалното изключване. Чрез мобилните хъбове се подобри достъпа до специализирани медицински дейности за уязвимите групи на населението и за предотвратяването на риска от бедност и социално изключване от общото население.

Резултати:

  1. Закупени 2 бр. автомобила
  2. Създадени два мобилни хъба;

 

  • ДЕЙНОСТ „ОБРАЗОВАНИЕ И РАЗВИТИЕ В ОБЩИНА МАЛКО ТЪРНОВО“

 

Дейността стартира със създаването на „Театрална работилница“, „Училище за родители“, Алетие „Аз и светът около мен“, ателие „Сръчковци“ и „Кът на семейството“. „Училище за родители“ в  ДГ „Юрий  Гагарин“ в гр. Малко Търново и в ДГ „Ален Мак“ с  в с. Звездец

В ателие "Аз и светът и около мен децата усвоиха поведенчески стратегии и еталони за оценка на поведение, опознаваха света около тях и се работеше за разгръщане на индивидуалността и уникалността на всяко дете, като едни от засегнатите теми бяха "Моето семейство", "Моите приятели", "Искам да стана", "Доброто поведение" и др.

Училище за родители“ -  осигури сътрудничество на предучилищни педагози със семейството в изграждането  на картина за света като съществен фактор на реализирането на детето в обществото.

"Кът на семейството"- естествено битова и възпитателна среда за общуване между деца, родители, учители, даващи възможност за реално присъствие на родителите в образователното пространство.

 "Театрална работилница" - застрашените групи се занимаваха с различни видове изкуства, оформиха личността на децата, развиха умението си да общуват, работиха в екип, обогатиха културата си и това даде възможност за вътрешна свобода.

В средата на месец май 2023г. бе обявена и обществена поръчка „Реконструкция на дворно пространство на ДГ„Юрий Гагарин“. А през месец април 2024г. строително-монтажните дейности приключиха успешно като се обособиха три главни зони, изцяло подчинени на потоците на детската градина – площадка за игра на градинските групи, поле за безопасност на пътищата и класна стая на открито.

 

Резултати:

  1. Изградена съвременна здравословна и физическа среда на децата в детската градина за занимания на открито;
  2. Реновиране на детската площадка;
  3. Повишено интелектуално, емоционално и социално-личностно развитие на обучаващите се деца в ДГ "Юрий Гагарин" и ДГ „Ален мак“, с. Звездец;

 

  • ДЕЙНОСТ „ОБРАЗОВАНИЕ И РАЗВИТИЕ В ОБЩИНА БУРГАС“

              Дейността стартира със започването на строително-монтажни дейности в ДГ „Делфин“, гр. Бургас. Пространството бе обновено и обособено на различни по вид и дейности зони – зона околен свят, зона математика, открита сцена за театрални дейности, зона за рисуване със стативи, табла с цифри и с букви и други. Детската площадка бе реновирана и средата за образователни дейности на открито и тяхното провеждане се подобри, като по този начин се повиши и интелектуалното, емоциалното и социално-личностно развитие на обучачващите се деца.

Резултати:

  1. Подписан договор с изпълнител за СМР в ДГ "Делфин" - Бургас
  2. Приключен ремонт на детска площадка ДГ "Делфин", гр. Бургас;
  3. Представена документация за приключване на строително-монтажни дейности на детска площадка ДГ "Делфин", гр. Бургас;
  4. Изградена съвременна здравословна и физическа среда на децата в детската градина за занимания на открито;
  5. Реновиране на детската площадка - подобрена среда и реновиране на ДГ "Делфин" за образователни дейности на открито и тяхното провеждане;
  6. Повишено интелектуално, емоционално и социално-личностно развитие на обучаващите се деца.

 

 

Вижте още:

-